jestem polakiem,
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Literka.pl - Jestem Polakiem jestem Europejczykiem konspekt zajęć zintegrowanych dla
kl.III
Jestem Polakiem jestem Europejczykiem konspekt zajęć
zintegrowanych dla kl.III
Data dodania: 2006-12-01 07:37:10
Przedstawiam konpekt zajęć dla klasy III kształcenia zintegrowanego. moja propozycja
wyróżnia się zindywidualizowanymi zadaniami szkolnymi dostosowanymi do różnych
możliwości dzieci. Uczniowie w tym samym czasie wykonują zadania albo bardziej
zamknięte, albo bardziej otwarte (uczniowie z podwyższoną normą intelektualną).
„Dzieci są nieurzeczywistnionymi geniuszami”
AnatolFrance
Naukowcyuważają, że mózg dziecka do 5-6 roku życia, jest genialny, posiada
niezwykłąłatwość uczenia się. Kiedy dziecko przekracza progi szkoły staje się nagle…
dyslektykiem. Nasuwa siępytanie, czy to genialne dziecko traci swe cudowne możliwości
mózgu, czy możeszkoła przemawia do dziecka w niezrozumiały dla niego sposób, czy też
nauczyciel powinien znaleźćindywidualną drogę do każdego ucznia?
Jako nauczycielposzukujący optymalnych metod nauczania jestem zdania, że nie ma
jednego typuuczenia się. Tak, jak preferujemy dany typ jedzenia, określony styl
ubieraniasię, przyjaźnimy się z nieprzypadkowymi ludźmi, tak też odmiennie
przyswajamywiedzę.
W swojejpraktyce nauczycielskiej spostrzegam, że dzieci trzeciego tysiąclecia
nieprzystają do tradycyjnego sposobu nauczania i wychowania. Mam tu na myśli
podawaniewiedzy z wykorzystaniem jednej półkuli mózgowej w atmosferze
stresuparaliżującego, w jeden identyczny dla całej klasy sposób.
I nawetróżnicowanie zadań uwzględniające indywidualne potrzeby dziecka nie
docierajądo strefy jego najbliższego rozwoju (Wygotski), ciągle mówimy do niego
tymsamym, wspólnym dla całej klasy językiem. A każda osoba posiada
swójniepowtarzalny sposób odbierania informacji, jedni chcą słuchać, inni
oglądać,jeszcze inni doświadczać i działać.
Analizanajnowszej literatury pokazuje, że wiele miejsca poświęca się
funkcjonowaniuludzkiego mózgu. Poruszane kwestie, niezwykle istotne, nie ujmują
jednakspektrum zjawiska. Dopiero teoria profesora Gniteckiego[1],który zajmuje się
takim podejściem do ucznia, by wyprzedził samego siebie nadrodze do poszukiwania
wiedzy oraz Dobra Prawdy i Piękna, spełnia mojeoczekiwania. Oczekiwania nauczyciela,
który chce, by nauka była wspaniałąprzygodą, a zdobywanie kolejnych tajników wiedzy
przynosiło radość.
W czym tkwifenomen zintegrowanych zadań szkolnych? Teoria zintegrowanych zadań
szkolnychjest teorią zmiany w uczniu. Składają się na nią założenia
konstruowaniazintegrowanych zadań szkolnych, struktura i warunki ich stosowania.
Jej zasadniczymskładnikiem jest oczywiście zintegrowane zadanie szkolne oparte na
zespolonymoperatorze zadaniowym. Zespolony operator zadaniowy łączy w sobie w
sposóbzrównoważony operacje formalne z postformalnymi, materiał zamknięty z
otwartym oraz sposób algorytmiczny z heurystycznym, umożliwiając zrównoważenie i
uspójnienie struktur poznawczych.
Nieprzypadkowyjest też sposób prowadzenia zajęć, w których ważną rolę odgrywa
relaksacja,wizualizacja i afirmacja, jako warunki dokonywania zmian w uczniu. Nie
pomijasię też roli uprzedniego doświadczenia ucznia.
Tylko w stanierelaksu można komunikować więcej szczegółów, widzieć jakby w
trójwymiarowysposób. W warunkach odblokowania funkcji psychicznych, fizycznych i
umysłowychorganizmu, co jest wynikiem m.in. stosowania relaksacji, następuje
pozytywnywpływ wizualizacji pożądanego stanu i afirmacji na funkcjonowanie
całegoorganizmu[2].Oznacza to, że człowiek posiada większą wiarę w siebie, swoje
możliwości inadzieję na sprostanie wymaganiom, jakie stawia przed nim życie.
Projekt programu kształceniatymulującego i wspierającego rozwój dzieci w klasie III w
działalnocipolonistycznej i przyrodniczej.
Temat:
Jestem Polakiem, jestemEuropejczykiem.
Cele wynikowe:
1. Rozwijanie zdolności twórczych i odtwórczych w zakresiepoznania wybranych
krajów Europy.
2. Wykorzystanieróżnorodnych zmysłów ( smaku, węchu, wzroku, słuchu i dotyku)
podczas wykonywania zadań.
3. Uświadomieniepotrzeby dbania o narodową tożsamość.
4. Budowaniewięzi w stosunku do społeczności lokalnej.
5. Wdrażaniedo korzystania z rożnych źródeł informacji.
Cele operacyjne:
1. Rozwiążkrzyżówkę.
2. Ułóżhasło reklamowe, zachęcające do zwiedzenia Anglii
3. Zatańczz wybranymi kolegami taniec Zorby wg instrukcji pisemnej.
4. Wdowolny sposób ustosunkuj się do wybranej tezy filozofa greckiego.
5. Spakuj„kuferek podróżny” do wybranego kraju UE, uwzględniając jego specyfikę i
aurę.
6. Napiszoryginalną, jedyną w swoim rodzaju bajkę dla dzieci.
7. Zabawsię w Sherlocka Holmesa i za pomocą zmysłu węchu odgadnij jaką piłeś
herbatkę.
8. Zbudujoryginalną budowlę z klocków Lego. Używając narodowych kolorów Danii.
Metody:
Zespół metod stymulujących iwspierających twórczą aktywność uczniów klas
początkowych w nauczaniuzintegrowanym.
Formy:
Indywidualna zróżnicowana, grupowa zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
Mapa Europy, słowniki, encyklopedie,przewodniki, krzyżówka,
teksty filozofów greckich, nagranie muzyki greckiej ihymnu Unii Europejskiej, 12 żółtych
gwiazd, herbatki owocowe, budzik, baśnie H.Ch. Andersena
Faza
Czynności
nauczyciela
Czynności ucznia
Uwagi
P R Z Y G O T O W A
N I E
Wita się z dziećmi w
kręgu z 12 gwiazd
Witają się z
nauczycielem
Pobudzenie
wyobraźni.
Proponuje, by
zamknąć oczy i
wyobrazić siebie,
jako gwiazdę. Mimiką
odzwierciedla swój
stan.
Dzieci z zamkniętymi
oczami pokazują
mimiką i gestykulacją
swoje odczucia.
Wytworzenie stanu
poczucia
bezpieczeństwa.
Dzieci albo domyślają
się, że mowa o Unii
Europejskiej, albo
dowiadują się tego od
nauczyciela
Wyjaśnia, że dzisiaj
gwiazdy będą
tworzyć krąg
symbolizujący
wspólnotę państw
P R O J E K T O W A N
I E
Włącza„Odę do
radości“ informując
kto jest autorem
utworu.
Słuchają hymnu UE,
wprowadzają się w
stan relaksu.
Wizualizacja obniża
napięcie
psychofizyczne
Proponuje
wizualizacje i
afirmację.
Dzieci przymykają
oczy i wyobrażają
siebie jako
poszukiwaczy
przygód i wiedzy.
Afirmacja przywołuje
pozytywne
nastawienie i dobre
myśli
Wizualizacja
Przymknij oczy i
wyobraź sobie, że
wyruszasz w
niezwykłą podróż po
wybranych krajach
UE. Trafiasz tam na
ślad czegoś nowego,
dotąd dla Ciebie
nieznanego.
Afirmacja
Ja, Antek..., jestem
wspaniałym
podróżnikiem, chcę
Odwołują się do
swojego„ja”, afirmują
twórcze i odtwórcze
możliwości
odkryć coś nowego.
Wiem, że gdy mi się
nie uda, spróbuję
poszukać innej drogi
rozwiązania.
R E A L I Z A C J A
Stymuluje uczniów do
podjęcia realizacji
zintegrowanych
zadań szkolnych.
Proponuje, by każdy
w swoim tempie
podchodził do
stolików i wykonywał
zadania
Na tle przyciszonej
muzyki podejmują
czynności związane z
rozwiązaniem
zintegrowanych
zadań szkolnych na
ośmiokrotnej ścieżce
przekształceń
Zzzz
Rozwiąż
krzyżówkę.
Zzoz
Ułóż hasło
reklamowe,
zachęcające do
zwiedzenia Anglii
Zzzo
Zatańcz z wybranymi
kolegami taniec
Zorby wg instrukcji
pisemnej.
Zozo
W dowolny sposób
ustosunkuj się do
wybranej tezy filozofa
greckiego.
Zzoo
Spakuj„kuferek
podróżny” do
wybranego kraju UE,
uwzględniając jego
specyfikę i aurę.
Zooo
Napisz oryginalną,
jedyną w swoim
rodzaju bajkę dla
dzieci.
Zozz
Zabaw się w
Sherlocka Holmesa i
za pomocą zmysłu
węchu odgadnij jaką
piłeś herbatkę
Zooz
Zbuduj oryginalną
budowlę z klocków
Lego. Używając
narodowych kolorów
Danii.
P O D S U M O W A N
I E
Prosi uczniów o
prezentację swych
dokonań. Skłania do
samooceny. Zwraca
uwagę na
poprawność i
oryginalność
rozwiązywanych
zadań. Docenia wkład
i wysiłek pracy.
Uczniowie prezentują
efekty swych starań.
Podsumowują
działania. Dokonują
samooceny.
Rysują na kartkach
uśmiechnięte,
smutne, bądź
obojętne buzie, oraz
dzielą się swoimi
odczuciami.
Prosi o informacje
zwrotne: jak się
czułeś na dzisiejszych
zajęciach, co było
trudne, co było
ważne, czy coś było
niepotrzebne?
P L A N O W A N I E Skłania do refleksji–
do czego może
przydać się wiedza
wyniesiona z
dzisiejszych zajęć?
Snują
przypuszczenia, że
należy poznawać
kraje, z którymi
Polska tworzy
wspólnotę. Ale
najpierw trzeba
dobrze poznać swoją
ojczyznę, jej tradycje,
obrzędy i zwyczaje.
Wizualizacja
Wyobraź sobie, że
jesteś ptakiem i
lecisz nad Polską.
Dostrzegasz jej
piękno. Masz ochotę
wylądować w taki
miejscu, którego nie
znasz zbyt dobrze, a
może nigdy i nim nie
słyszałeś…
Afirmacja
Ja, Ania..., jestem
gotowa poznać swoją
ojczyznę. Nie boję się
porażek, tylko
potrafię zmierzyć się
z nimi.
Zestaw zintegrowanych zadań szkolnych
Rozwiąż krzyżówkę holenderską.
1. WIA
T
RAKI
[ Pobierz całość w formacie PDF ]